Vysoké Tatry 26. apríla (TASR) - Dokončiť Štatút horského sídla označili za jednu z priorít Asociácie horských sídiel SR účastníci jej dnešného valného zhromaždenia vo Vysokých Tatrách. Dokument by mal byť hotový v jeseni.
Za dva a pol roka činnosti Asociácie sa zvýšil počet jej členov na 91. Ide o mestá a obce s nadmorskou výškou nad 600 metrov, s toleranciou desať percent, keďže nie vždy sa štatisticky údaj kryje s reálnou výškou častí obce, priľahlých osád alebo aj katastra.
Predseda Asociácie, primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš po skončení valného zhromaždenia novinárov informoval, že cieľom organizácie je zohľadniť zvýšené náklady života obyvateľov horských sídiel, do katastra ktorých zasahujú chránené územia.
\"V našich podmienkach viac sneží, musíme viac posypovať a odhŕňať, cesty sa viac ničia. Vykurovacia sezóna trvá desať mesiacov. Náklady na život sú vyššie, mladí ľudia odchádzajú, a teda horské sídla vymierajú, \" konštatoval predseda. Podľa neho sa Asociácia usiluje o spravodlivejšie prideľovanie financií prostredníctvom prepočítacích koeficientov, keďže na rozdiel od nižšie položených miest a obcí zostáva horským sídlam menej peňazí na rozvojové aktivity.
Mokoš konštatoval, že v Európe sa považujú za horské sídla mestá a obce s nadmorskou výškou už nad 400 metrov. Uplatňuje sa tam systém zvýhodnených daní, ktoré klesajú s rastúcou nadmorskou výškou.
Na Slovensku je 241 obcí a miest, ktoré spĺňajú kritéria horského sídla. Nachádzajú sa v Banskobystrickom, Košickom, Prešovskom, Žilinskom a Trenčianskom samosprávnom kraji. Zaberajú dovedna 11 percent plochy a žije v nich 6,5 % obyvateľov Slovenska. Novinári sa tiež dozvedeli, že medzinárodná organizácia združujúca európske horské sídla (AEM) ponúkla Slovensku post viceprezidenta. V júli 2006 by sa ním mal stať predseda Asociácie horských sídiel SR Ján Mokoš.
0